میدان سرخ مسکو، قلب تپنده روسیه

میدان سرخ مسکو، قلب تپنده روسیه

در اکثر شهرهای بزرگ و تاریخی دنیا مکان‌ هایی وجود دارد که بار تاریخی و احساسی آن شهر و چه بسا آن کشور را به دوش می‌ کشد. مکان هایی که بودن و حضور در آن ها باعث قوت قلب شهروندان و مسافران می شود و آنها را به خواندن و شنیدن تاریخ پر رمز و راز خود فرا می خواند. امروز همراه با شما در کارناوال به یکی از این مکان های به غایت زیبا و دیدنی خواهیم رفت و برایتان قصه پر فراز و نشیب و خواندنی میدان سرخ مسکو را بازگو خواهیم کرد.

قرار گرفته در شمال رودخانه مسکوا و کنار دیوار کاخ بزرگ کرملین، این میدان تاریخی، قلب و روح مسکو و روسیه است و این نه فقط به دلیل تاریخچه اش بلکه به دلیل موقعیت جغرافیایی آن نیز می باشد. این میدان در مرکز شهر تاریخی مسکو قرار گرفته و اکثر مسیرها و راه ها به آن منتهی و از آن دوباره آغاز می گردد. میدان سرخ برای مردم روسیه یادآور همزیستی، همدلی، جشن ها و شادی ها، تاجگذاری ها، و در عین حال جنگ ها، رژه ها، تظاهرات، اعدام ها و خشونت هاست. آن چه که در ادامه و در مطلب پیش رو خواهید خواند، نمایانگر غنای تاریخی میدان سرخ مسکو و روسیه می باشد.

میدان سرخ مسکو (به زبان روسی Krasnaya ploshchad) شاهد قصه ها و داستان های تلخ و شیرین تاریخ مسکو و روسیه، اولین بار بعد از ساخت قلعه کرملین در قرن ۱۲ میلادی خود را به مردم روسیه شناساند. آن زمان بعد از ساخت قلعه کرملین و ایجاد شهر مسکو، زمین شرقی ساختمان مثلثی شکل کرملین تبدیل به مکانی برای افراد فقیر، خلافکاران و مست ها و بینوایان شده بود. آن روزها میدان سرخ به عنوان حومه شهر شناخته می شد و با آلونک های چوبی در اطرافش، چهره رقت‌انگیز مسکو را در کنار عظمت کرملین به نمایش می گذاشت. هیچکدام از مردم حومه نشینِ آن روزهایِ مسکو و میدان سرخ هرگز پیش بینی عظمت و مرارت های این میدان را که اکنون به نماد روسیه تبدیل شده است و نشانی از غنای تاریخ روسیه است را نمی کردند.

میدان مربعی شکل سرخ با وسعت ۷۳ هزار مترمربع و با یادگارهایی از دوران مختلف روسیه اکنون به یکی از جذابترین و مشهورترین مکانهای گردشگری این کشور تبدیل شده است. با حضور کلیسای سنت باسیل (Saint Basil’s Cathederal) در جنوب این میدان که با معماری منحصر به فرد خود هر بیننده ای را مسحور سلیقه و خوش ذوقی معمارش می کند، با استواری کاخ کرملین در غرب آن که نماد سیاست و حکومت در روسیه است، با بنای موزه تاریخی دولت (State Historical Museum) و کلیسای زیبای کازان (Kazan Cathederal) در شمال آن که بازگوکننده قرنها تلاش انسانهاست و با فریبندگی بازار باشکوه گام (Gum) در شرق میدان وسیع سرخ؛ این ها تمام آن چیزی است که هر گردشگر برای سفر به شهری با عظمت مسکو تصور می کند.

مجموعه میدان سرخ و ارگ کرملین مسکو در سال ۱۹۹۰ بنا بر شواهد و مدارک تاریخی موجود به مجموعه میراث جهانی یونسکو اضافه شد تا مردم دنیا در کنار مردم روسیه نگاهدار و مراقب این میراث تاریخی شکوهمند باشد.

رسیدن به میدان سرخ شاید ساده ترین مسیر در مسکو باشد. چه این میدان شگفت انگیز شهرتی جهانی داشته و درست در وسط شهر مسکو قرار دارد.البته سیستم متروی شهری مسکو زبانزد جهانیان است و با وجود ایستگاههای منتهی به میدان سرخ با مترو به راحتی امکان پذیر است.

اگر در بازدید از میدان سرخ، می خواهید که از کاخ کرملین هم بازدید کنید باید این نکته را در نظر بگیرید که مجموعه کرملین در روزهای پنج شنبه تعطیل است و چنانچه قصد بازدید از کل مجموعه را دارید بهتر است در روز دیگری به دیدن آن بروید.

به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *