مسجد جدیدی در فدراسیون روسیه افتتاح شد

مسجد جدیدی در فدراسیون روسیه افتتاح شد

سازمان محلی مذهبی «میلاست» اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه از افتتاح هفتمین مسجد شهر مسکو خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر،  شانزدهم ماه جولای، سازمان محلی مذهبی «میلاست» اداره  دینی مسلمانان فدراسیون روسیه از افتتاح هفتمین مسجد شهر مسکو خبر داد. در گزارشی که رایزنی فرهنگی کشورمان در روسیه در اختیار ما قرار داده است آمده است:

این مسجد جدید با ظرفیت هزار نفردر نزدیکی ایستگاه مترو «خیابان بونینسکی» احداث شده است. این مسجد در یک قطعه زمین خصوصی بنا شده و تاکنون فاقد مناره می باشد. لازم به ذکر است که در حال حاضر امور تکمیلی آن در حال اتمام است.

بر اساس گزارش رامان سیلانتف اسلام شناس معروف، در پایتخت روسیه شش مسجد وجود دارد، که دارای ساختمان جدا، مناره و بافت خاص مسجد، و همچنین ساختمان ها و سازه های مرتبط برای اجرای مراسمات، می باشند.

به گفته  سیلانتف با افتتاح مسجد جدید در نزدیکی مترو «خیابان بونینسکی» و با احتساب دیگر مساجد ( مسجد جامع، تاریخی، یادبود، دو مسجد در خیابان آترادنوی و مسجد موجود در رزیدانس سفارت ایران)، در حال حاضر هفت مسجد فعال در مسکو وجود دارد. ، در حالیکه الدار علاءالدینف معتقد هستند که تنها چهار مسجد در این شهر وجود دارد.

الدار علاءالدینف ابراز داشت که مسجد جدید را نباید مسجد نامید:  این ساختمان بیشتر به عنوان مرکز فرهنگی و روشنگری است که فعالیت آن، در وهله اول، مربوط به مسلمانان می باشد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: ساختمان های (مساجد) موجود در خیابان آترادنوی مجموعه یک مسجد هستند که از بخش های مربوط به اهل تسنن و شیعه تشکیل شده است و دو مسجد جداگانه نیستند، مسجد سفارت ایران در یک فضای بسته قرار دارد، پس می توان گفت که تنها چهار مسجد برای مسلمانان با شرایط ورورو آزاد وجود دارد.

سیلانتیف تصریح کرد: مشکلات در زمینه ی تعداد مساجد به دو دلیل وجود می آید؛ دلیل اول آنکه، مسجد موجود در رزیدانس سفارت ایران در یک محیط بسته وجود دارد، دوم اینکه مفتیات دو مسجد آترادنوی را به دلیل فاصله ی نزدیک یکی می دانند، البته این درست نیست، وگرنه مساجد یک نزدیک و واقع در یک خیابان را باید یک مسجد به حساب آورد!

شایان ذکر است که دو مسجد موجود در خیایبان اترادنوی مجزا هستند با ساختار و دسته های خاص خود، یکی مخصوص اهل تسنن و دیگری برای شیعیان است.

به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *