شهرهای پربازدید روسیه

مسکو

هنگام کاهش ارتفاع هواپیما بر فراز شهر مسکو، گویی جنگل های انبوه را شکافته اند و خانه های این ابَر شهر اروپایی را بین آن قرار داده اند. شهری که به نمادهای خاص خود همچون کاخ کرملین، کلیسای جامع سنت باسیلی و … شهره است و با جذب بیش از ۳۰ میلیون گردشگر در سال از ۲۵۱ کشور، عنوان نهم را در جهان به خود اختصاص داده است. مسکو ،پایتخت و پر جمعیت ترین شهر روسیه در مرکز فرهنگی شرق اروپا، ) ناحیه مرکزی بخش اروپایی روسیه ( مابین رودخانه های ولگا و اکا واقع شده و تاریخ بنای آن به سال ۱۱ ۴۷ میلادی می رسد.
مسکو با عمر ۸۷۰ ساله و با وسعت ۱۰۸۱ کیلومتر مربع، یکی از شمالی ترین پایتخت های جهان و به لطف شبکه ی بسیار وسیعی از کانال ها و سه بندر رودخانه ای، مرکز حمل و نقل آبی کشور روسیه است. این جایگاه قدرت در روسیه از مهمترین مراکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی فدراسیون روسیه و اروپا بوده و با جمعیتی بالغ بر ۱۲ میلیون نفر، پرجمعیت ترین شهر قاره اروپا و ششمین شهر پرجمعیت دنیاست.

مسکو با معماری منحصر به فرد، بر روی ۷ تپه و به شکل ۴ حلقه تو در تو با مرکزیت مثلث کرملین بنا شده است و دارای ۵ فرودگاه بی نالمللی و ۹ ایستگاه راه آهن می باشد، مترو مسکو با ۱۹۹ ایستگاه، عمیق ترین تونل دنیاست و پس از مترو توکیو بیشترین مسافران را در بین سیستمهای مترو دنیا جابجا می کند.
در این منطقه از روسیه تقریبا نیمی از سال سرد، برفی و بدون آفتاب می گذرد در حالی که نیم دیگر سال آب و هوای معتدل دارد. کوتاه ترین روز مسکو ) ۲۲ دسامبر(، تنها ۶ ساعت و ۵۷ دقیقه و بلندترین روز آن ) ۲۱ ژوئن(، ۱۷ ساعت و ۳۱ دقیقه است.
۴۰ درصد از مساحت این شهر را جنگلهای طبیعی و پارکها از جمله دهکده تاریخی تساریتسینو و پارک کالومنسکویه تشکیل داده و آن را به یکی از سبزترین پایتختهای جهان تبدیل کرده اند.

این پایتخت جذاب، دارای بیش از چهارصد موزه، یکصد وپنجاه سالن تئاتر، یکصد و ده سالن کنسرت، یکصد و دوازده سالن سینما و دویست مرکز تفریحی می باشد. دو سیرک دائماً در این شهر در حال اجرای نمایش می باشند.
سایتهایی نظیر کرملین، میدان سرخ، صومعه ناوادویچی و کلیسای عروج کالومنسکویه در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته اند. نظر به موارد فوق میتوان مسکو را مهمترین مرکز گردشکری در روسیه نامید.

سنت پترزبورگ

به شهر تزارها خوش آمدید!
سنت پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا است که از گنجینه های تمدن بشری محسوب می شود. احداث این شهر در تاریخ ۱۶ می سال ۱۷۰۳ میلادی به دستور و با نظارت پترکبیر تزار وقت روسیه با ساخت قلعه پتر و پاول آغاز شد و از آن زمان تا سال ۱۹۱۸ میلادی پایتخت روسیه بود و مدتی پتروگراد نام داشت. مکان جغرافیایی این شهر در زمین هایی واقع است که در جنگ شمال از کشور سوئد توسط ارتش روس بازپس گرفته شد و به دلیل دسترسی روسیه به آب های آزاد و اروپا به پنجره روسیه به اروپا مشهور گردید.
در سال ۱۷۱۰ تزار پتر کبیر تمامی وزارتخاته ها و دوایر دولتی را از شهر مسکو به سنت پترزبورگ منتقل و در سال ۱۷۱۲ این شهر را رسماً پایتخت روسیه اعلام نمود. پتر کبیر خودش را اولین امپراتور روس اعلام کرد و سنت پترزبورگ به پایتخت امپراتوری روسیه تبدیل شد. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها، این شهر به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در این کشور، به نام پیشینش سنت پترزبورگ بازگشت.
سنت پترزبورگ به معنای شهر پتر مقدس است و پتر مقدس یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح بود که حامی این شهر زیبا پنداشته می شود. تاریخ روسیه با وقایع شهر سنت پترزبورگ عجین شده و اکثر وقایع تاریخی ۳ قرن اخیر روسیه در این شهر رخ داده است. تمام امپراتور های روسیه از پتر کبیر تا نیکلای دوم بر این شهر حکومت کرده اند .
سنت پترزبورگ پس از مسکو دومین شهر بزرگ روسیه که جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است. این شهر با تلفیق معماری قرون ۱۸ و ۱۹ و دارا بودن بیش از ۲۰۰ موزه و کتابخانه، ۸۰ سالن تئاتر، ۱۰۰ سالن کنسرت و ۴۵ گالری هنریُ بزرگترین مرکز تاریخی – فرهنگی قاره اروپا لقب گرفته است.
فاصله دو شهر مسکو و سنت پترزبورگ ۶۵۰ کیلومتر می باشد که این فاصله با هواپیما در مدت یک ساعت و ده دقیقه و با قطارهای سریع السیر در مدت ۴ ساعت طی می شود. این شهر اولین مقصد گردشگران بین المللی به روسیه است.
سنت پترزبورگ در کناره های رود نِوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته است و به «ونیز شمالی » و همچنین «موزه در فضای باز » معروف است.

سوچی

به سوچی، ساحل دریای سیاه خوش آمدید!
شهر سوچی یکی از زیباترین مناطق گردشگری فدراسیون روسیه واقع در سرزمین کراسنودار در مرز غربی این کشور است. این شهر بر کرانه های دریای سیاه و در دامنه بلندی های پوشیده از برف رشته کوه قفقاز جای دارد. در اینجا شما این فرصت استثنایی را خواهید یافت تا در یک روز هم در ساحل حمام آفتاب بگیرید و هم در منطقه ی کوهستانی کراسنایا پولیانا اسکی کنید. از ساحل تا کراسنایا پولیانا تنها یک ساعت و نیم با اتومبیل راه است.
بعد از پایان بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی برای طرفداران ورزش های زمستانی بهترین شرایط در منطقه ی کراسنایا پولیانا ایجاد شده است. پیست های اسکی سوچی قابل رقابت با بهترین پیست های اروپایی هستند. زیبایی های طبیعی کراسنایا پولیانا گردشگران را به ذوق می آورد. سفید برفی، سوئیس کوچک و لذت محض از جمله عبارت هایی است که در وصف زیبایی های این منطقه آمده است.
به محض این که برف روی کوه ها می نشیند گردشگران از نقاط مختلف روسیه به مناطق کوهستانی سوچی می آیند. اسکی در این منطقه هم برای تازه کارها و هم برای حرفه ای ها بسیار مناسب است. هرکسی می تواند مسیری با توجه به مهارت خود پیدا کند. برای بسیاری از گردشگران، مهم این است که تعطیلات خود را حتماً در کراسنایا پولیانا بگذرانند. علاوه بر داشتن فرصت اسکی می توانید هوای عالی، برف تمیز و سکوت بی مانند کوهستانی را نیز تجربه کنید.
سوچی بزرگ )شهر و حومه( با درازای ۱۴۵ کیلومتر، طویل ترین شهر اروپا است. در سراسر خاک روسیه فقط اینجاست که می توانید در آن مزارع بی شمار چای و گیاهان ماگنولیا، اکالیپتوس و انواع نخل ها را در شرایط طبیعی ببینید و از خوردن میوه هایی مانند فیجی، ازگیل و انجیر لذت
ببرید.
این شهر به دلیل آفتاب، آب و هوای کوهستانی و گیاهان کم نظیر، خواص درمانی چشمه های آب معدنی و خاک شفا بخش خود تفریحگاه فوق العاده ای به شمار می رود. طبیعت درمانگر سوچی هرساله به بهبود بیش از سه میلیون نفر کمک می کند.
در تابستان میانگین دمای سوچی ۲۶٫۵ و میانگین دمای آب دریا ۲۴ .۵ درجه ی سانتی گراد است. آب و هوای ملایم، دریای پاک و زلال، چشم اندازهای منحصر به فرد، اسپا درمانی و پوشش گیاهی انبوه، گردشگران بسیاری را هر ساله به این منطقه می کشاند. سوچی به چهار منطقه تقسیم شده است: آدلر ) Adler (، خوستینسکی Khostinsky( (، مرکزی و لازاروسکی ) Lazarevsky (. هر کدام از آنها جاذبه ها و سرگرمی های منحصر به فردی دارد.