جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری مسکو

باغ الکساندر (Alexander Garden)

این باغ در سال ۱۸۱۲ در کناره دیوار کرملین و بر روی نهر نگلینایا در مساحتی نزدیک به ۱۰ هکتار بنا شد. این پارک به سه باغ اصلی تقسیم می شودکه تمام طول ضلع غربی کرملین به طول ۸۶۵ متر را پوشش داده اند. بناهای یادبود، فواره های زیبا، باغچه هایی از گلهای رنگارنگ، ستون هرمی شکل سنگی که اسامی تمام تزارهای خانواده رومانوف ها روی این بنای یادبود ح ک شده است.گروتوی ایتالیایی توسط ژوزف بووه در سال ۱۸۲۰ در این باغ ساخته شد.

مقبره سرباز گمنام در مسکو (Tomb of the Unknown Soldier)

مقبره سرباز گمنام یکی از دیدنیهای مسکو در باغ الکساندر و در مجاورت میدان سرخ قرار دارد. این مقبره یادبود سربازان گمنامیست که در جنگ با آلمانها کشته شده اند. نماد کلاه و شنل یک سرباز روی مقبره و در کنار آن شعله های آتش جاویدان به زیبایی این اثر افزوده اند. همیشه دو سرباز اسلحه به دست روی مقبره به حالت آماده باش ایستاده و در هر سال به مناسبت سالروز پیروزی در جنگ، مراسم فوق العاده ویژه ای به یاد سربازان با قرار دادن تاج بزرگی از گل بر روی مقبره برگزار می شود.

کلیساهای کرملین (Kremlin Cathedrals)

محوطه کرملین بر روی بزرگترین تپه شهر به نام باراویتسکی ساخته شده که دارای ۲ میدان اصلی است.یکی از آنها میدان سابورنایا نامیده میشود که قدیمی ترین میدان در کرملین است. در این میدان علاوه بر ناقوس ایوان کبیر با ارتفاع ۸۱ مترکه تا قرن ۱۸ میلادی بلندترین ساختمان روسیه بوده است تعدادی کلیسا هم وجود دارد از جمله: اوسپنسکی، بلاگاوشنسکی، آرخانگلسکی و کلیسای مریم مقدس. در این کلیساها ایکون های سنت جرج، مریم مقدس، ولادیمیر و دیگر شمایل ها نگهداری می شود.

میدان مانژ (Manezhnaya Square)

این مکان با وسعت ۶۵۰۰ متر مربع، اولین میدانی است که پس از آتش سوزی مسکو در ۱۸۱۲ در گوشه شمالی میدان سرخ و در پشت کرملین ساخته شد. مهم ترین بنای این میدان ساختمان مانژ است که در سال ۱۸۱۷ احداث شد. مانژ برای بازدید از مراسم رژه و آموزشهای نظامی ساخته شده است. در داخل مانژ ، هنگ پیاده نظام شامل ۲۰۰۰ نفر به راحتی میتوانند مانور بدهند. اکنون مانژ، محل نمایشگاه های بزرگ مسکو، روسیه و بین المللی می باشد.

مقبره لنین (Lenin’s Mausoleum)

جسد مومیایی شده ی ولادیمیر لنین، اولین رهبر کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۲۴ در پیراهن سفید و کت شلوار مشکی در یک ویترین شیشه ای در حاشیه ی میدان سرخ در زیر بقعه موسوم به قبر سرخ که از سنگ گرانیت ساخته شده، قرار دارد. بالای مقبره ی لنین سکویی ساخته شد که در مراسم رسمی، مقامات بلندپایه ی شوروی آنجا می ایستادند و در مراسم رژه و راه پیمایی ، مردم یا ارتش را نظاره می کردند.

میدان سرخ (Red Square)

میدان سرخ، قلب شهر مسکو و نماد کشور روسیه با طول ۶۹۵ متر و عرض ۱۳ متر از مشهورترین میدان های جهان است. این میدان در قرن نوزدهم پس از آتش سوزی سال ۱۸۱۲ توسط ناپلئون، به دست معمار مشهور ژوزف بووه ) ۱۸۳۴ – ۱۷۸۴ ( بازسازی شد. سرخ به معنی زیبا در آن زمان، دلیل نامگذاری این میدان بوده است. در گذشته میدان سرخ محل اعدام مجرمین بوده ولی اکنون محل برگزاری رژه های نظامی در سالروز پیروزی اتحادیه جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم می باشد.

کلیسای مسیح منجی (Cathedral of Christ the Saviour)

پس از شکست ناپلئون در ۱۸۱۲ ، الکساندر اول تصمیم گرفت کلیسایی بسازد. ساخت کلیسا در ۱۸۳۹ آغاز و در ۱۸۸۳ به پایان رسید. ارتفاع بنا ۱۰۳ متر، قطر بزرگترین گنبد آن ۲۵ متر و مساحت آن برای پذیرش ۱۰ هزار نفر کافی بود. در سال ۱۹۳ ۱ به دستور استالین کلیسا تخریب و در سال ۱۹۶۰ به جای آن استخری رو باز بنا شد. ساخت مجدد این کلیسا که دقیقاً از روی بنای قدیمی ساخته شده است، در ۱۹۹۴ آغاز و ظرف ۳ سال با کمک مالی شهرداری، مؤسسات خیریه و مردم بنا شد.

کلیسای واسیلی مقدس (Saint Basil’s Cathedral)

نماد تغییر ناپذیر شهر مسکو! ایوان مخوف از تزاران روسیه، در سال ۱۵۵۵ به مناسبت فتح کازان، دستور ساخت این کلیسا را داد. در میان عامه مردم روایت می شود که وقتی احداث این کلیسا به پایان رسید، معماران آن را کور کردند تا دیگر نتوانند مشابه آن را در جایی بسازند. کلیسای جامع از ۸ کلیسای کوچکتر تشکیل شده است که هر کدام نماد یک جنگ کلیدی در کازان است. این ۸ کلیسا با گنبد های پیازی شکل تزئین شده اند که کلیسای جامع را از سایر بنا های مشابه متمایز می کند.

آربات قدیم ( Old Arbat Street)

آربات قدیم، خیابانی تاریخی و سنگفرش شده به طول ۱۲۰۰ متر که محل تجمع نقاشان، نوازندگان، آکروبات ها و غیره است. در این خیابان فروشگاه های صنایع دستی و سوغات روسیه و رستورانهای متعددی وجود دارد.
گردشگران علاوه بر پیاده روی در فضای هنری این خیابان، اقدام به سفارش کشیدن پرتره خود توسط نقاشان روس می کنند. مجسمه پوشکین و همسرش نیز در مقابل خانه پوشکین (موزه پوشکین) در این خیابان واقع شده است. تاریخ نامگذاری آربات به سال ۱۴۷۵ میلادی برمیگردد.

تپه گنجشک ها (Sparrow Hills)

تپه گنجشک ها یکی از هفت تپه مسکو با ۸۵ متر ارتفاع از سطح دریا بلندترین نقاط پایتخت روسیه می باشد که با مساحتی قریب بر ۳۰۰ هکتار در سمت راست رودخانه ی مسکوا واقع شده است. از سکوی دیدبانی تپه گنجشک ها، تصویر پانورامای بی نظیری از جاذبه های مرکزی مسکو نظیر استادیوم لوژنیکی، گنبدهای صومعه ناوادویچی، کلیساهای کرملین، کلیسای جامع مسیح منجی و ساختمان های بلند استالین قابل مشاهده است.

گشت کشتی مسکو (Moscow-river boat trip)

گشت رودخانه توسط ۱۰ کروز در رودخانه مسکوا از دو بندر رودخانه ای انجام میشود. در داخل این کروزها رستورانهای مجلل با غذاهای روسی و فرنگی آماده پذیرایی از گردشگران هستند. در زمستان بر روی رودخانه یخ زده ، از کروزهای یخ شکن استفاده میشود. دیدن بهترین نماهای شهر از جمله میدان سرخ، کلیسای مسیح منجی، ساختمان های استالین و تپه گنجشک در کمترین زمان با این کروزها امکان پذیر است.

پارک پیروزی و موزه جنگ جهانی دوم (Victory Park)

یکی از مکانهای دیدنی شهر مسکو، پارک پیروزی می باشد که بر روی «تپه های پاکلونایا » قرار دارد. این پارک به افتخار پیروزی ارتش سرخ در جنگ جهانی دوم بر ارتش آلمان نازی طی سالهای ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۵ احداث شده است. اصلی ترین موزه پارک، موزه «جنگ کبیر میهنی » است که در آن تسلیحات به جا مانده از جنگ، اشیا، مدالها و تابلوهای فرمانده ها و سربازان شوروی نگهداری می شوند. در داخل موزه اتاق هایی با دایوراما های سه بعدی از صحنه های نبرد وجود دارد.

صومعه و آرامستان ناوادویچی (Novodevichy Monastery)

صومعه ناوادویچی با ۱۶ گنبد درخشان در قسمت جنوب غربی رودخانه مسکوا واقع شده است .از ابتدای قرن بیستم افراد سرشناس بسیاری همچون گوگول، چخوف، توپولف، نیکیتا خروشچف، بوریس یلتسین، ابولقاسم لاهوتی کرمانشاهی، همسر و پسر استالین و همسر گورباچف در اینجا دفن شده اند؛ بر مزار هر یک از این مشاهیر ، برحسب شخصیت اجتماعی او مجسمه یا نمادی نصب شده که کار هنرمندان برجسته شوروى سابق نظیر ورا موخینا، ایوان شادر و غیره است.

دانشگاه دولتی مسکو (Moscow State University)

دانشگاه دولتی لومونوسف، یکی از زیباترین و با عظمت ترین دانشگاه های جهان از لحاظ معماری، در سال ۱۷۵۵ در مسکو تاسیس شد. این دانشگاه دارای ۴۱ دانشکده و ۱۵ انستیتو تحقیقاتی است. در حال حاضر ۳۵۰۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، ۵۰۰۰ دانشجو در مقطع دکتری و همچنین ۱۰۰۰۰ نفر در دوره پیش دانشگاهی تحت نظر ۱۱۷۶۰ استاد و پروفسور در این مرکز علمی مشغول به تحصیل می باشند. رتبه علمی این دانشگاه در روسیه ۱ و در جهان ۱۰۸ می باشد.

رقص فولکلوریک (Russian folk show)

رقص فولکلوریک، اجرای فوق العاده زیبا و دیدنی ۱۵۰ نفر از هنرمندان زن و مرد است که با هنر خود تاریخ کشورشان از آغاز پیدایش تا امروز و تمام اتفاقات تاریخی از جمله حمله تاتارها، حکومت تزارها، انقلاب کمونیستی، جنگ جهانی دوم و فتح فضا توسط روس ها را بصورت حرکات موزون نمایش می دهند. این گروه در ۱۲ سال اخیر، به طور متوسط سالیانه ۱۵۰ بار در روسیه و ۴۵ بار در ۳۰ کشور دیگر جهان به روی صحنه رفته و موفق به کسب جوایز بیشماری در روسیه و دیگر کشورها شده است.

مترو مسکو (Moscow Metro)

مترو مسکو یا قصرهای زیرزمینی مسکو با ۱۲ خط، ۱۹۹ ایستگاه و بیش از ۳۳۱ کیلومتر طول یکی از مهم ترین جاذبه های معاصر کشور روسیه است. این مترو روزانه حدود ۷ میلیون نفر را جابه جا می کند. ساخت مترو در روسیه در ۱۵ ژوئن سال ۱۹۳۱ آغاز شد و ظرف ۴ سال اولین خط مترو به طول کلی ۱۱/۲ کیلومتر با ۱۳ ایستگاه و تاسیسات مربوطه تکمیل گردید و ۱۵ ماه می سال ۱۹۳۵ به بهره برداری رسید. عمیق ترین ایستگاه این مترو با ۸۴ مترعمق، ایستگاه پارک پیروزی نامیده میشود.

جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ

خیابان نوسکی (Nevsky Prospect)

خیابان نوسکی به طول ۵/۴ کیلومتر و عرض ۲۵ تا ۶۰ متر در قلب هسته مرکزی شهر سنت پترزبورگ قرار گرفته و میدان الکساندر نوسکی را به ساختمان ادمیرال تیستوا (مدیریت ناوگان نظامی دریایی روسیه) متصل ساخته است. از سال ۱۷۶۶ در این خیابان زیبا تنها عمارتهای سنگی بزرگ اجازه ساخت داشتند. در طول قرن ۱۹ بهترین معماران روسیه و سراسر جهان خیابان نوسکی را تبدیل به یکی از زیباترین خیابان های اروپا کردند.

کلیسای خون مقدس (Church of the Savior on Blood)

معماری و آرایش کلیسای خون مقدس برعهده ی معمار آلفرد پارلاند بوده است. وی از فرم و آرایش کلیسای واسیلی مقدس واقع در مسکو استفاده کرده است که در آن زمان به عنوان سمبل معماری سنتی در روسیه شناخته شده بود. در مکانی پایین تر از سطح کلیسا که با چند پله جدا می شود، می توان محلی که تزار در آنجا کشته شد را مشاهده نمود. مساحت کلیسای خون مقدس ۱۶۴۲ متر مربع و ارتفاع آن ۸۱ متر می باشد. این کلیسا در سال های ۱۸۸۳ – ۱۹۰۷ ساخته شده است.

قلعه پتروپاول (Peter and Paul Fortress)

قلعه پتروپاول در زمان پتر کبیر همزمان با تاسیس شهر سنت پترزبورگ در ۱۶ می سال ۱۷۰۳ در جزیره خرگوشها احداث شد. دیوارهای این قلعه به منظور برخورداری از توان دفاعی بالا با ارتفاع ۱۲ متر، ضخامت ۱۰ متر و به صورت شش ضلعی ساخته شد تا دشمن به راحتی نتواند در آن نفوذ کند. از جمله ساختمانهای مهم دیگر این بنا، قلعه زندان و ضرابخانه روسیه است که از قدیم تا بحال مسئول ضرب اسکناس و سکه در روسیه بوده است. هر روز راس ساعت ۱۲ :۰۰ از این قلعه یک گلوله توپ شلیک میشود.

جزیره واسیلوسکی (Vasilyevsky Island)

جزیره واسیلوسکی بزرگترین جزیره در رودخانه نوا در شهر سنت پترزبورگ است. وسعت این جزیره از شمال به جنوب ۴٫۲ کیلومتر، از غرب به شرق ۶٫۶ کیلومتر و مساحت آن ۱۰٫۹ کیلومتر مربع است. جزیره واسیلوسکی در ابتدا به عنوان مرکز شهر سنت پترزبورگ طراحی شده بود. در دهه سوم قرن ۱۸ بندر سنت پترزبورگ به این جزیره منتقل شد. ساختمان دوازده انجمن یا دویناتست کالگی، که در اوایل قرن ۱۸ در آن مجلس سنا بوده ، در جزیره واسیلوسکی واقع شده است.

موزه هرمیتاژ یا کاخ زمستانی (Hermitage Museum)

موزه هرمیتاژ به عنوان یکی از ۲۰ موزه پر بازدید جهان متشکل از ۵ ساختمان در کناره رود نوا واقع شده است. کاخ زمستانی شهر سنت پترزبورگ که از سال ۱۷۳۲ تا سال ۱۹۱۷ میلادی محل سکونت تزارهای روسیه بوده در حال حاضر ساختمان مرکزی موزه هرمیتاژ است. در این موزه بیش از ۳ میلیون اثر فرهنگی از عصر حجر تا امروز از جمله فرش پازیریک و جواهرات اهدایی نادرشاه نگهداری میشود. تا نیمه قرن ۱۹ میلادی ورود به این موزه برای عامه مردم ممنوع بود.

میدان کاخ (Palace Square)

میدان کاخ در شهر سنت پترزبورگ که «پل کاخ » را به «نوسکی پروسپکت » پیوند م یدهد و به جزیره واسیلیوسکی راهنمایی م یکند، میدان مرکزی شهر سنت پترزبورگ و امپراتوری روسیه پیشین است. این مکان جایگاه بسیاری از رخدادهای با اهمیت جهانی بود که از میان آنها می توان از یکشنبه خونین (۱۹۰۵) و انقلاب اکتبر(۱۹۱۷) یاد کرد. قصر با عظمت و بسیار زیبای زمستانی هرمیتاژ در این میدان قرار گرفته و در واقع نام این میدان برگرفته از همین کاخ زیباست.

کلیسای جامع اسحاق مقدس (Saint Isaak’s Cathedral)

ساخت کلیسای جامع اسحاق توسط معمار فرانسوی مانفران در سال ۱۸۱۹ آغاز شد. یک پیشگو به مانفران گفته بود که زندگی او بعد از اتمام ساخت کلیسا به پایان میرسد به همین دلیل ساخت این بنا توسط مانفران ۴۰ سال طول کشید. جالب توجه اینکه مانفران دقیقا پس از مراسم افتتاحیه کلیسا فوت کرد. مساحت کلیسای اسحاق در حدود ۴۰۰۰ متر مربع و ارتفاع آن ۱۰۱ .۵ متر می باشد. در زمان محاصره لنینگراد، آثار هنری موزه های دیگر جهت نگهداری به این کلیسا منتقل شدند.

کلیسای جامع کازان (Kazan Cathedral)

کلیسای جامع کازان طی سال های ۱۸۰۱ تا ۱۸۱۱ توسط معمار روس آندری وارانیخین احداث گردید. در نمای این کلیسای جامع از ۹۸ ستون استفاده شده است. مارشال کوتوزوف، فرمانده ارتش روسیه در جنگ با لشگر ناپلئون، در سال ۱۸۱۳ در این کلیسا دفن گردید. این کلیسا محل نگهداری کلید ۱۷ شهر و ۸ قلعه اروپایی است که در جنگهای مختلف تسلیم ارتش روسیه شده اند.

موزه یادبود محاصره لنینگراد (Museum of Leningrad blockade)

این موزه واقع در سنت پترزبورگ به تاریخ نبرد لنینگراد در جنگ کبیر میهنی اختصاص داده شده است. تاریخ بنای ساختمان این موزه به سال ۱۹۰۱ برمیگردد. این موزه در ۲۷ ژانویه ۱۹۴۶ افتتاح شد. در این موزه بیش از ۲۰۰۰۰ شیء، از جمله: نمونه هایی از سلاح ها، پوسترهای تبلیغاتی، مدارک، نقشه ها، نقاشی ها و دیگر اشیا، باقی مانده از جنگ وجود دارد. مساحت نمایشگاه این موزه ۶۵۰ متر مربع است.

اتاق کهربا (Amber Room)

در کاخ کاترین واقع در دهکده تزارها کیی از گنجینه های بی نظیر و پر رمز و راز جهان به نام «اتاق کهربا »، قرار گرفته است. اتاق کهربا یا تالار کهربا دکوراسیون کامل و مجللی از کهربا، طلا، آینه دارد. تمام وسایل این اتاق از قبیل میز و صندلی و تزئینات دیوار و سقف از سنگ کهربا ساخته شده است و بازدید کنندگان بسیاری را از تمام نقاط جهان به خود جلب کرده است. با توجه به زیبایی منحصر به فرد آن، دیواره های اتاق کهربا قبل از مفقود شدن لقب «هشتمین شگفتی جهان » را داشت.

گشت کشتی سنت پترزبورگ (Saint-Petersburg Boat trip)

زیبایی سنت پترزبورگ را نه تنها با قدم زدن در خیابان ها ، بلکه با گشت با کشتی در رودخانه ها و کانال های شهر به درستی می بینید. تماشای بهترین نماهای شهر و بازدید از مکان های دیدنی و تاریخی سنت پترزبورگ در کمترین زمان با کشتی در رودخانه زیبای نوا امکان پذیر است.

پل های متحرک سنت پترزبورگ (Moveable Bridges)

پطر کبیر، شهر سن پترزبورگ روسیه را همانند ونیز، با کانال هایی در عرض خیابان طراحی کرد. در محدوده شهر سنت پترزبورگ روسیه حدود ۳۴۰ پل وجود دارد که ۲۱ عدد آن متحرک است. معروفترین آنها پل قصر با طول ۲۶۰ متر، عرض ۲۸ متر و وزن ۱۴۰۰ تن است که جزیره واسیلوسکی را به جزیره آدمیرالتیسکی وصل می کند . نمای قلعه پتروپاول از بین دو بخش متحرک پل قصر از زیباترین نماهای شهر است.

خلیج فنلاند (Gulf of Finland)

خلیج فنلاند در شمال شرق دریای بالتیک قرار گرفته است. کشور فنلاند از شمال، روسیه از شرق و استونی از جنوب در کناره خلیج فنلاند هستند. مساحت خلیج فنلاند ۲۹٫۵ هزار کیلومتر مربع، طول آن ۴۲۰ کیلومتر، عرض آن از ۷۰ تا ۱۳۰ کیلومتر و عمق آن حد اکثر ۱۲۱ متر است. ساحل خلیج فنلاند در شرقی ترین نقطه، در محل تلاقی رودخانه نوا، در سنت پترزبورگ قرار دارد. همچنین دیگر شهرهای روسیه، از جمله کرونشتات و ویبورگ از سواحل این خلیج محسوب می شوند.

پترگوف (Petergof)

قصر بزرگ پترگوف مشرف به خلیج فنلاند، در فاصله ۲۹ کیلومتری از سنت پترزبورگ قرار دارد. ساخت این قصر در بین سالهای ۱۷۲۵ – ۱۷۱۴ به طول انجامید. ۲۲ سال بعد به دستور الیزابت این قصر توسط معمار معروف راسترلی به سبک باروک تغییر پیدا کرد. پترگوف از دو پارک بالا و پایین تشکیل شده است و مساحت کلی آن ۱۱۷ هکتار است. در این مکان ۱۵۰ فواره و ۵ آب نمای بزرگ به صورت آبشار وجود دارد. معروفترین فواره این پارک به نام سامسون یکی از قهرمانان انجیل نامگذاری شده است.

کاخ کاترین (Catherine Palace)

کاخ کاترین قصر تابستانی کاترین اول، همسر پتر کبیر یکی از دیدنیهای سنت پترزبورگ در ۳۰ کیلومتری این شهر و در دهکده تزارها بنا شده است. در این قصر سالن بزرگ و با شکوهی به طول ۳۰۰ متر وجود دارد. برای آرایش نمای کاخ بیش از ۱۰۰ کیلوگرم طلا استفاده شده است. بدون تردید یکی از دیدنی های کاخ کاترین اتاق کهربا می باشد که تمام وسایل این اتاق از قبیل میز و صندلی و تزئینات دیوار و سقف از سنگ کهربا ساخته شده است.

دهکده تزارها (Tsarskoe Selo)

در ۳۰ کیلومتری سنت پترزبورگ مکانی به نام تزارسکویه سلو وجود دارد، که معنای آن دهکده تزارها می باشد. در این مکان قصر تابستانی کاترین اول قرار دارد. این منطقه تا قرن هجدهم میلادی در اشغال کشور سوئد بود و پس از پیروزی روسیه بر ارتش سوئد بازپس گرفته شد. پتر کبیر این منطقه را به همسر خود هدیه داد. در سال ۱۹۳۷ به مناسبت یکصدمین سال فوت پوشکین، این مکان به شهر پوشکین تغییر نام پیدا کرد.

جاذبه های گردشگری سوچی

تئاتر زمستانه (Winter Theatre)

تئاتر زمستانه سوچی در سال ۱۹۳۷ توسط ساخته شد. این تئاتر دارای ۸۸ ستون می باشد و سالن اصلی آن راهروی بزرگ روبازی است که به گالری ها متصل شده است. تئاتر زمستانه گروه ثابتی ندارد، اما بهترین گروه های تئاتر، موسیقی، رقص و کنسرت در کشور برای اجرا مرتباً به اینجا می آیند.

موزه مای راشا («Ethnographical museum «My Russia)

موزه مای راشا شامل نمونه هایی از ساختمان های روسیه از دوران مغول ها که در این سرزمین ساکن بودند تا روسیه نوین و ساختمان های قرن بیستم می شود. از دیگر دیدنی های موزه دکه هایی به شکل عروسک ماتروشکا هست که در آن ها سوغاتی ها و کارهای دستی روسیه فروخته می شود.

ویلای استالین (Villa of Stalin)

این ملک را بلشویک ها پس از انقلاب اکتبر از یک تاجر مصادره کردند سپس در دو ره ی استالین، این جا به اقامتگاه تابستانی او تبدیل شد. استالین خیلی وقت ها به این ویلا می آمد و با بسیاری از سیاستمداران بزرگ دنیا، مثل مائو، ای نجا دیدار کرد.

مرکزخرید «موره مول» («Trade Center «See Mall)

 «موره مول » – مرکز خرید و سرگرمی در سطح استاندارد های اروپایی است. در این مرکز خرید مارک های مشهور بین المللی جهان و بیش از ۳۵ رستوران و کافه که برای استراحت بازدیدکنندگان تهیه شده است.

3 آبشار (Thirty three waterfalls)

این میراث طبیعی زیباترین تنگه ی کوهستانی منطقه است، که دارای آبشارهای متعددی تا ارتفاع ۱۲ متر می باشد. اینجا جنگلی از درختان بلوط، توسکا، افرا، سرخس، باتچرز بروم و خزه ها را می توانید ببینید.

غار آخشتیرسکایا (Akhshtirskaya cave)

غار آخشتیرسکایا در سال ۱۹۳۷ کشف شد. این غار یک حفره ی کاردست کوچک در صخره های سنگی ساحل رودخانه ی مزیمتا می باشد. طول غار به اندازه ی ۱۶۰ متر است. ۲۰ متر اول آن، یک ورودی باریک دارد که به ۲ حفره با حداکثر ۱۰ متر ارتفاع و ۸ متر عرض منتهی می شود.

بیشه های چوب شمشک و سرخدار (Yew and boxwood grove)

بیشه ی چوب شمشکی و سرخدار، بخشی از ذخیره گاه زیست کره ی قفقاز محسوب می شود. این بیشه در دوران قبل از عصر یخبندان محل رشد ۷۰۰ گونهی گیاهی منحصر به فرد بوده است، که تقریباً ۵۰ درصد از آن ها تا به این زمان باقی مانده اند و محافظت می شوند.

دره ی والکنسکویه و دلمن (Volkonskoe-Dolmen)

دره ی والکنسکویه موزه ای طبیعی است و اینجا تنها «دلمن » یکپارچه ی قفقاز که تا به امروز هدف از ساخت آن مشخص نشده، واقع است. دلمن والکنسکی، سازه ای از جنس سنگ های رسوبی می باشد، که ۷ متر.

پارک آبی دلفین ها در آدلر (Adler Dolphinarium)

پارک آبی دلفین ها در آدلر محل زندگی نهنگ های سفید کمیاب، فک های خزدار شمالی، شیرهای دریایی، گراز ماهی های اقیانوس آرام، شیرهای دریایی آمریکای جنوبی و یک خانواده ی کامل از دلفین های محبوب می باشد.

چایخانه ها در دهکده ی اوچ در (Tea Houses Uch-Dere)

این چایخانه ها به سبکی قدیمی با طراحی داخلی منحصر به فردی از صنایع دستی محلی می باشد. بازدید از این مجموعه به همراه پذیرایی با چای و کیک، آجیل، مربا، عسل و سوغاتی های روسیه همراه است.

سیرک بزرگ سوچی (Sochi Circus)

سیرک بزرگ سوچی یکی از مشهورترین سیرک های کشور روسیه است. این سیرک قدیمی برنامه های بسیار سرگرم کننده و متنوعی را با حرکات نمایشی انسانی و حیوان و انسان برای سرگرم کردن بینندگان خود ترتیب داده است.

ماتسستا (Matsesta)

ماتسستا بزرگ ترین چشمه ی هیدروسولفوریک روسیه می باشد. این چشمه تفرجگاهی است که مردم از تمام نقاط جهان در طول سال برای بهبود سلامتی خود به آن سفر می کنند.

پارک آبی آکوالوو («Water Park «AquaLoo)

این پارک یکی از بزرگترین پارک های آبی در ساحل دریای سیاه محسوب می شود و از سرسره های متعدد و مارپیچ و هیجان انگیزی تشکیل شده که برای یک روز تفریح خانوادگی پر از هیجان واقعاً فوق العاده خواهد بود.

مزرعه ی پرورش قزل آلای آدلر (Trout farm)

مزرعه ی پرورش قزل آلای آدلر که ۱۷ هکتار زمین را شامل می شود، بزرگ ترین مزرعه ی پرورش ماهی و تولید قزل آلا در روسیه است. اینجا شامل ۱۱۱ استخر ۱۰۰ متری است که ۴۱ استخر آن مخصوص تخم ریزی اند. قزل آلای رنگین کمانی، بهترین نژاد شناخته شده در این جا پرورش داده می شود.

باغ میمون آدلر (Adler Monkey Farm)

حدود ۲ هزار پستاندار در این محوطه ی ۱۰۰ هکتاری زندگی می کنند که شامل گونه های مختلفی از میمون های ماکاک، میمون های سبز، بابون ها و بابون های مقدس می شوند. این جانوران، دانشمندان را در کشف روش های جدید درمان بیماری ها کمک می کنند.

آکواریوم موجودات اقیانوسی (Discovery World Aquarium)

در بزرگ ترین آکواریوم در روسیه گیاهان و جانوران دریایی در ۱۳ آکواریوم کوچک و یک تونل شیشه ای به طول ۴۴ متر زندگی می کنند. اینجا ماهی ها از کشورهای مختلف از اکوادور تا استرالیا جمع شده اند.

شهر بازی بزرگ آدلر سوچی روسیه (Sochi Park)

ایده ساخت این شهربازی بر اساس فرهنگ و تاریخ غنی روسیه است. در حال حاضر شهربازی «سوچی پارک» دوازده دستگاه مهیج در سطح اروپا دارد، که از جمله آنها: «پرش کوانتومی» – بلندترین و سریع ترین ترن هوایی روسیه (۵۸ متر با سرعت ۱۰۵ کیلومتر در ساعت) و «ققنوس» – بلندترین پرش آزاد (۶۵ متر) در روسیه. در جاده ۱۰۵۶ متری پیچ در پیچ، با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، «اژدها گرنیچ » را تجربه کنید.

پارک آسمان (Sky Park)

این پارک، اولین پارک مرتفع دنیاست که توسط ای جی هکت(.A.J Hackett)، مخترع پرش بانجی(Bungy jumping)، ساخته شد. قسمت اصلی اسکای پارک، پل آسمان است که بلند ترین پل پیاده روی معلق جهان به طول ۴۳۹ متر می باشد. در میانه های این پل نیز فضایی وجود دارد که گردشگران می توانند از بالای آن مرتفع ترین پرش بانجی جهان را از ارتفاع ۲۰ ۷ متری تجربه کنند. آموزش انواع پرش، رستوران و آمفی تئاتر از دیگر امکانات پارک آسمان به شمار می رود.

پارک المپیک و فرمول یک ( Olympic Park and Formula I)

مشعل المپیک که به شکل پرنده قو ساخته شده است در مرکز پارک المپیک قرار دارد و هرشب در ساعت ۲۰:۳۰ روشن و مورد بازدید جهانگردها و مردم روسیه قرار می گیرد. در محوطه علاوه بر مشعل ورزشگاه مسابقات هاکی روی یخ، مرکز تنیس سوچی، ورزشگاه فوتبال در حال ساخت برای بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نیز وجود دارد.
پیست فرمول یک کنار پارک المپیک سوچی واقع است و در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میزبان مسابقات فرمول یک گرند پریکس روسیه بوده است.

تفرجگاه اسکی کراسنایا پولیانا (Krasnaya Polyana)

این منطقه حدود ۱۱ کیلومتر طول دارد و ارتفاعات آن از ۵۴۰ تا ۲۲۳۸ کیلومتر متغیر می باشد. مرتفع ترین پیست اسکی کراسنایا پولیانا یکی از ۱۰ پیست اسکی برتر جهان می باشد. در اینجا برای اسکی بازان ۴ پیست اسکی مجزا وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فردی است. فصل اسکی از پایان ماه دسامبر تا آغاز ماه می به اوج خود می رسد. هتل ها، بار ها، کافه ها و رستوران های متعددی به منظور رفاه حال گردشگران در این منطقه در نظر گرفته شده است.

برج دیده بانی درکوه بالشوی آخون (Bolshoi Akhun)

برج دیده بانی در بالشوی آخون در سال ۱۹۳۵ ساخته شد. معماری این برج به سبک قرون وسطایی است، که در آن زمان تعداد زیادی از آنها در قفقاز وجود داشتند. ارتفاع قله ی بالشوی آخون ۶۶۳ متر بالاتر از سطح دریا و ارتفاع خود برج ۳۰٫۵ متر می باشد. اگر به بالای برج بروید، چشم انداز بی نظیری از منطقه ی قفقاز و دریای سیاه پیش روی چشمانتان گشوده می شود. از جاذبه های این منطقه می توان به جاده ی زیبایی که تا بالای قله کشیده شده، و جنگلی بی نظیر اشاره کرد.

پارک دندراری (Dendrarii)

پارک دندراری یک اثر تاریخی-هنری است. این پارک در سال ۱۸۹۲ تأسیس شد. امروزه این پارک مکان مشهوری برای گشت و گذار بوده و از دیدنی های اصلی شهر به حساب می آید. در این پارک، مجموعه ای منحصر به فرد از گیاهان کمیاب و عجیب از نقاط مختلف جهان از جمله گونه هایی از آمریکای شمالی و جنوبی، استرالیا و نیوزلند، قفقاز، چین و ژاپن، شرق دور و هیمالیا در زمینی به مساحت ۴۸ هکتار گردآوری شده است. بیشتر این گیاهان همیشه سرسبز هستند.

استخر دلفین در پارک ریوییرا (Dolphinarium Riviera)

استخر دلفین ریویرا یکی از مدرن ترین مراکز درمانی و فرهنگی چهار فصل در اروپاست و دارای آکواریوم دلفین و مرکز دلفین درمانی می باشد. بوسینکا (Businka ) و مارگو (Margo) دریانوردانی هستند که در اینجا به همراه دلفین های پوزه بطری ای به نام های للیک (Lelik)، لوکو (loko)، یونونا (Yunona) و بولیک (Bolik) و شیرهای دریایی کوب الیگریا (Cub Allegriya) و چارلی (Charli ) زندگی می کنند. این استخر دلفین ظرفیتی بیش از ۱۳۰۰ بازدید کننده را داراست.

پارک دندراری (Dendrarii)

پارک دندراری یک اثر تاریخی-هنری است. این پارک در سال ۱۸۹۲ تأسیس شد. امروزه این پارک مکان مشهوری برای گشت و گذار بوده و از دیدنی های اصلی شهر به حساب می آید. در این پارک، مجموعه ای منحصر به فرد از گیاهان کمیاب و عجیب از نقاط مختلف جهان از جمله گونه هایی از آمریکای شمالی و جنوبی، استرالیا و نیوزلند، قفقاز، چین و ژاپن، شرق دور و هیمالیا در زمینی به مساحت ۴۸ هکتار گردآوری شده است. بیشتر این گیاهان همیشه سرسبز هستند.

برج دیده بانی درکوه بالشوی آخون (Bolshoi Akhun)

برج دیده بانی در بالشوی آخون در سال ۱۹۳۵ ساخته شد. معماری این برج به سبک قرون وسطایی است، که در آن زمان تعداد زیادی از آنها در قفقاز وجود داشتند. ارتفاع قله ی بالشوی آخون ۶۶۳ متر بالاتر از سطح دریا و ارتفاع خود برج ۳۰٫۵ متر می باشد. اگر به بالای برج بروید، چشم انداز بی نظیری از منطقه ی قفقاز و دریای سیاه پیش روی چشمانتان گشوده می شود. از جاذبه های این منطقه می توان به جاده ی زیبایی که تا بالای قله کشیده شده، و جنگلی بی نظیر اشاره کرد.

پارک ریوییرا (Riviera)

پارک ریوییرا در سال ۱۸۹۸ ساخته شد، که مساحتی در حدود ۱۴٫۷ هکتار اشغال کرده است. ۲۴۰ نوع گیاه در این پارک وجود دارد که ۵۰ نوع از آن ها غیر بومی اند. سرگرمی ها و تفریحات زیادی برای کودکان و بزرگسالان در پارک ریوییرا وجود دارد.
زمین ورزشی، فواره ی عشق، نیمکت آشتی، تئاتر سبز، استخر دلفین، استخر موجودات اقیانوسی، ساحل و بسیاری دیگر از جمله سرگرمی های این پارک می باشند.